Lukács 23, 13-25

 

Néha kellenek a botrányok, hogy valamit jól megértsünk és megtanuljunk.

Jézus botrányosan verte ki a kufárokat, hogy megértesse életveszélyes dolog,az Isten szentségével csúfolkodni. Nagypénteken a leírt ige szerint két botrányos esemény is történt:

 

1.LELEPLEZŐDŐTT AZ EMBER SÖTÉT OLDALA

Ez a sötétség leginkább akkor jön felszínre, amikor valami között választanunk kell. Az vagy, ahogyan választasz, szoktuk mondani, és ez így igaz! Jézus elfogásakor mondta:”ez a ti órátok és a sötétség hatalma.” És valóban ettől a pillanattól fogva, egyre- másra jönnek elő a sötétség cselekedetei. /Péter tagadása, megaláztatás, korbács, töviskorona, kereszt/ Pilátus a sokat tapasztalt, öreg  róka is elámult, amikor a tömeg nem Jézus, hanem a rablógyilkos Barabás szabadon bocsátását  követelte. Joggal számított az ellenkezőjére. Emlékezett  meg a virágvasárnapi bevonulás hozsannázó tömegére úgy gondolta, hogy a tömegben  ismét feléled a remény, a tegnapi boldog érzés, de tévedett. Három tényezővel is magyarázható ez a nem várt fordulat.

A lelkesedés könnyen csalódásba fullad. Az ember állhatatlan természet. Sokszor vezeti érzelme, vagy vak hite. A pusztai vándorlás során is jócskán akadt erre példa. Lázongtak, zúgolódtak, később már a mannát is utálatos, hitvány eledelnek nevezték. Nem tudtak állhatatosak maradni Mózes és Isten iránt. A nehézségeket, nem várt fordulatokat nemigen szeretjük, pedig ezek által  tanuljuk meg az állhatatosságot!

A pénz és a félelem is állhatatlanná tehet. Könnyen eltéríti az embert meggyőződésétől. A pénz beszél, ahogy a mondás tartja. De úgy, ahogy azt megrendelője igényli. Mai szomorú közállapotunkban a pénz az érdek,  vagy a félelem beszéde elterjedt lett. Közös nevezőjük, hogy egyikben sem az emberi lélek szólal meg őszintén, hanem valami más.

A tömegpszichózis szerepe az állhatatlanságban. Ez sem lebecsülendő tényező! A tömegben még a legkarakteresebb ember viselkedése is könnyen megváltozhat. Tömegemberré válik. Elég néhány, jól megszervezett hangoskodó és azok  már viszik is a magukkal a tömeget. Az ember nem szeret kilógni a sorból és ellene menni a tömegnek. Sok fiatal itt bukik el, mert nem akarja magát lejáratni azzal, hogy kimarad a „buliból.” A szokások, elvárások, közvélekedések sokszor ránk keresztyénekre is hatnak.  Nem mindegy, hogy ki a mi vezérszónokunk!

Ezen okok miatt választunk gyakran rosszul, vagy lépünk olyan útra, amelyen Krisztus

már nem vezethet minket.

 

2  .JÉZUS BOTRÁNYOS SZERETETE.

Jézus csendben volt. Nem korholta a tömeget a botrányos választás miatt, hanem tette a dolgát, Ment tovább, hogy az ellene szavazókért is életét adja és őket megváltsa. Tette ezt annak ellenére, hogy nyilvánvalóvá lett, hogy Ő ott és akkor senkinek se kellett, közmegvetés tárgya lett. Milyen jó, hogy Jézus nem a közhangulat, vagy közvélemény kutatás szerint munkálkodott. A megváltás úgy soha nem történt volna meg. Az ember nem, vagy nem így kérne, ha rá lenne bízva. Milyen jó, hogy Jézus halálba ment  értünk, amikor azt még kérni se tudtuk! Istennek ez a szeretete mutatkozott meg Jónás könyvében, amikor megkönyörült Ninivén a gonosz nagyvároson: „Én meg ne szánjam Ninivét, akik nem tudnak különbséget tenni jobb és balkeze között?” /Jónás 4, 11/ Jónás akkor megbotránkozott Isten könyörülő szeretetén, mert nem tudta meg, hogy engedetlen  prófétasága miatt Ő még nagyobb irgalomra szorul.

Ha megértem, hogy értem, Barabásért történt minden, hogy az én életemet, sorsomat eldöntse az Ő szeretete.  Ámen.