Ebben az évben úgy terveztük, hogy a Reformáció Emlékévében együtt ünnepelünk testvér gyülekezetünkkel, a Marosvásárhely-Kövesdombi Református  Egyházközség tagjaival, akikkel már több mint negyedszázados kapcsolat fűz bennünket össze.

Már tavasszal megkezdődött a lázas és lelkes készülődés. Elsősorban gondnokunk Dr. Lukács József volt ebben nagy segítségünkre. Elkészítette a részletes tervet, megírta az ismertetéseket, precízen beosztotta az elvégzendő teendőket, s kidolgozta a projekt minden részletét.

Testvérgyülekezetünkből 20-an érkeztek, jórészt régi kedves ismerősök, Lőrincz János esperes-lelkész és felesége vezetésével. Kicsit szorongva készültünk, mert visszaemlékeztünk arra, hogy több alkalommal is milyen nagy szeretettel és jól szervezett vendéglátással fogadtak bennünket a múltban sok-sok alkalommal.

Hála Istennek nem vallottunk szégyent. Gyülekezetünk tagjai önzetlenül segítettek. A projekt lebonyolítására közel 200 ezer forint gyűlt össze adakozásból. Sokan, sokféle finomságokat hoztak, többen önzetlenül segítettek a szervezés nem könnyű munkájában is. A házigazdák pedig bőséges vendégszeretettel fogadták az érkezőket. Augusztus 4-én, péntek délután érkeztek vendégeink. Nagy öröm volt kölcsönösen újra találkozni egymással. A közös vacsorát követően csak a fáradság szabott határt a beszélgetésnek. Másnap, rövid séta után a Nemzeti Múzeum „Ige-idők” kiállítását tekintettük meg, mely gazdag anyagot tárt az érdeklődő elé a Reformáció korából. Nagyon sok idő nem volt a szemlélődésre, mert várt ránk Ópusztaszer, a Nemzeti Emlékpark a lenyűgöző Feszty körképpel és megannyi élménnyel.

Ebédünket aznap a Szeri Csárdában fogyasztottuk el nagy megelégedéssel. Vasárnap délelőtt a honfoglalás világából megérkeztünk a reformáció korszakához. Az ünnepi istentiszteleten Lőrincz János lelkész hirdette az igét, ezt követően pedig Takaróné Palágyi Márta történész tartott kiváló, vetítéssel egybekötött előadást a
Reformációról. Délután városnézés várt ránk. Ezek közül legnagyobb élmény a Parlament és a korona megtekintése volt. Csak hab a tortán, hogy lehetőség  adatott a híres Seuso kincs megtekintésére is. Közben persze bőrig áztunk. Testvéri lelkesedéssel, jó hangulattal és egy pici pálinkával gyógyítottuk a nagy ijedséget.

Hétfőn várt ránk a Balaton! Megnéztük a Tihanyi Apátsági templomot ésmúzeumot. A parton adatott idő a sétálásra, vásárlásra és a bátrabbak számára
egy kis fürdésre is.

Kedden reggel Debrecen felé vettük az irányt. Igen szakszerű vezetést kaptunk a híres Alma Máterben, a Debreceni Református Kollégiumban. A
nagytemplom híres orgonáját kántorunk kipróbálta és jó hírét helyben hagyta. A sok látnivaló és nézelődés után jól esett az ebéd egy nagyon kellemes
étteremben. Ez volt egyben a búcsúzás színhelye is. Hálát adunk Istennek, hogy ilyen gazdagon megáldotta a találkozást és a program minden részletét és lehetővé tette, hogy testvér gyülekezeti kapcsolatunk tovább mélyüljön!

Mint minden református gyülekezet számára, így a Szemeretelepi Református Egyházközség számára is kiemelkedően fontos esztendő volt 2017. Ebben az évben ünnepeltük a Reformáció 500. évfordulóját. Semmi sem méltóbb egy keresztyén közösséghez, minthogy ezt testvérei, illetve, ami fontosabb nemzet- és hittestvérei körében ünnepeljen, emlékezzen. A gyülekezet több más határon túli gyülekezettel tart kapcsolatot, közte immár 25 éve, vagyis lényegében a rendszerváltás óta a Marosvásárhely-Kövesdombi Református Egyházközséggel is. Méltó, kulturális és egyházi szempontból is színvonalas lehetőséget tudtunk biztosítani az EMMI-EMET és a gyülekezet adakozása és áldozatvállalásának köszönhetően egy 5 napos programsorozat keretében. Testvérgyülekezetünkből   20-an   érkeztek, a marosvásárhelyi  esperes-lelkész   és   felesége   vezetésével. Többek között és nagyrészt a támogatásnak köszönhetően ismét szorosabbra tudtuk fűzni kapcsolatunkat testvérgyülekezetünkkel, miközben méltó módon tudtunk emléket állítani a nemzet számára oly fontos és meghatározó jelentőségű eseménynek, olyan helyekre tudtuk elvinni sok határon túli tesvérünket, amely nem csak vallás-, de nemzeti emlékezetpolitikai szempontból is kulcs fontosságúak. Eközben tudtuk gyakorolni szeretetközösségeinket, épültünk szellemben, lélekben is.

A jövőbeni terveink között szerepel, ha erőforrásaink engedik, hogy erősítjük határon túli hittestvéreinkkel való kapcsolatunkat, többek között kárpátaljai, felvidéki és partiumi testvérközösségeinkkel.

Tervünkhöz az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és a Emberi Erőforrások Támogatáskezelője (EMET) jóvoltából, a REB-17-PROG-0085 program keretében pályázati támogatást nyertünk, mintegy 600 ezer forint összegben. Ezt ezúton is hálás szívvel köszönjük.